Skip to: site menu | section menu | main content

 

Currently viewing: www.ezzulia.nl » Awards






Hilary Mantel wint The Man Booker Prize 2009

6 oktober 2009 | De Britse schrijfster Hilary Mantel heeft de Man Booker Prize 2009 gekregen voor haar boek Wolf Hall, waaraan ze vijf jaar heeft gewerkt. Dat meldde de organisatie achter de prijs eerder vandaag.

Hilary Mantel gold al als favoriet voor de prestigieuze onderscheiding. Aan de prijs is een geldbedrag verbonden van 50.000 pond (ruim 54.000 euro).
 

De Historie:

De Booker Prize for Fiction wordt ieder jaar uitgereikt voor een boek geschreven door een inwoner van het Gemenebest van Naties (een vrijwillige verbintenis tussen 53 onafhankelijke soevereine staten, met de Britse Koningin Elizabeth II als symbolisch hoofd) en Ierland. De prijs werd in 1968 ingesteld door Booker Plc, en om de kwaliteit van de prijs te waarborgen worden de juryleden gezocht onder critici, schrijvers en academici. Sinds 2002 staat de prijs bekend als de "Man Booker Prize for Fiction", naar aanleiding van sponsoring door een investeringsbedrijf, de Man Group Plc.

Zowel in 1974 als in 1992 werden er twee winnaars gekozen. In 1993 kreeg Salman Rushdie de Booker of Bookers Prize voor Midnight's Children (in 1981 de winnaar van de Booker Prize), een speciale onderscheiding voor het beste boek uit de eerste vijfentwintig jaar van het bestaan van de prijs. Kiran Desai won de prijs in 2006 als de jongste vrouwelijke winnaar ooit.

Aan de Booker Prize is een bedrag verbonden van € 80.000.

Hieronder de winnaars (en nominaties) van de Booker Prize vanaf de eerste uitreiking in 1969.

 

2009:
Hilary Mantel: Wolf Hall
Nederlandse vertaling:

Nominaties:
A.S. Byatt: The Children's Book
J.M. Coetzee: Summertime
Adam Foulds: The Quickening Maze
Simon Mawer: The Glass Room
Sarah Waters: The Little Stranger

 

2008:
Aravind Adiga: White Tiger
Nederlandse vertaling: De Witte Tijger

Nominaties:
Sebastian Barry: The Secret Scripture
Amitav Ghosh: Sea of Poppies
Linda Grant: The Clothes on Their Backs
Philip Hensher: The Northern Clemency
Steve Toltz: A Fraction of the Whole

 

2007:
Anne Enright: The Gathering
Nederlandse vertaling: De Samenkomst

Nominaties:
Nicola Barker: Darkmans
Mohsin Hamid: The Reluctant Fundamentalist
Lloyd Jones: Mister Pip
Ian McEwan: On Chesil Beach
Indra Sinha: Animal’s People

 

2006:
Kiran Desai: The Inheritance of Loss
Nederlandse vertaling: De Erfenis van het Verlies

Nominaties:
Kate Grenville: Kate The Secret River
M.J. Hyland: Carry Me Down
Hisham Matar: In the Country of Men
Edward St Aubyn: Mother’s Milk
Sarah Waters: The Night Watch

2005:
John Banville: The Sea
Nederlandse vertaling: De Zee

Nominaties:
Julian Barnes: Arthur & George
Sebastian Barry: A Long Long Way
Kazuo Ishiguro: Never Let Me Go
Ali Smith: The Accidental
Zadie Smith: On Beauty

2004:
Alan Hollinghurst: The Line of Beauty
Nederlandse vertaling: De Schoonheidslijn

Nominaties:
Achmat Dangor: Bitter Fruit
Sarah Hall: The Electric Michelangelo
David Mitchell: Cloud Atlas
Colm Tóibín: The Master
Gerard Woodward: I'll Go to Bed at Noon

2003:
DBC Pierre: Vernon God Little
Nederlandse vertaling: Vernon God Little

Nominaties:
Monica Ali: Brick Lane
Margaret Atwood: Oryx and Crake
Damon Galgut: The Good Doctor
Zoë Heller: Notes on a Scandal
Clare Morrall: Astonishing Splashes of Colour

2002:
Yann Martel: Life of Pi
Nederlandse vertaling: Het Leven van Pi

Nominaties:
Rohinton Mistry: Family Matters
Carol Shields: Unless
William Trevor: The Story of Lucy Gault
Sarah Waters: Fingersmith
Tim Winton: Dirt Music

2001:
Peter Carey: True History of the Kelly Gang
Nederlandse vertaling: Ware Verhaal van de Kelly Bende

Nominaties:
Ian McEwan: Atonement
Andrew Miller: Oxygen
David Mitchell: number9dream
Rachel Seiffert: The Dark Room
Ali Smith: Hotel World

2000:
Margaret Atwood: The Blind Assassin
Nederlandse vertaling: De Blinde Huurmoordenaar

Nominaties:
Trezza Azzopardi: The Hiding Place
Michael Collins: The Keepers of Truth
Kazuo Ishiguro: When We Were Orphans
Matthew Kneale: English Passengers
Brian O'Doherty: The Deposition of Father McGreevey

1999:
J.M. Coetzee: Disgrace
Nederlandse vertaling: In Ongenade

Nominaties:
Anita Desai: Fasting, Feasting
Michael Frayn: Headlong
Andrew O'Hagan: Our Fathers
Ahdaf Soueif: The Map of Love
Colm Tóibín: The Blackwater Lightship

1998:
Ian McEwan: Amsterdam
Nederlandse vertaling: Amsterdam

Nominaties:
Beryl Bainbridge: Master Georgie
Julian Barnes: England, England
Martin Booth: The Industry of Souls
Patrick McCabe: Breakfast on Pluto
Magnus Mills: The Restraint of Beasts

1997:
Arundhati Roy: The God of Small Things
Nederlandse vertaling: De God van Kleine Dingen

Nominaties:
Jim Crace: Quarantine
Mick Jackson: The Underground Man
Bernard MacLaverty: Grace Notes
Tim Parks: Europa
Madeleine St John: The Essence of the Thing

1996:
Graham Swift: Last Orders
Nederlandse vertaling: Laatste Ronde

Nominaties:
Margaret Atwood: Alias Grace
Beryl Bainbridge: Every Man for Himself
Seamus Deane: Reading in the Dark
Shena Mackay: The Orchard on Fire
Rohinton Mistry: A Fine Balance

1995:
Pat Barker: The Ghost Road
Nederlandse vertaling: Weg der Geesten

Nominaties:
Justin Cartwright: In Every Face I Meet
Salman Rushdie: The Moor's Last Sigh
Barry Unsworth: Morality Play
Tim Winton: The Riders

1994:
James Kelman: How Late It Was, How Late
Nederlandse Vertaling: Hoe Laat het was, Hoe Laat

Nominaties:
Romesh Gunesekera: Reef
Abdulrazak Gurnah: Paradise
Alan Hollinghurst: The Folding Star
George Mackay Brown: Beside the Ocean of Time
Jill Paton Walsh: Knowledge of Angels

1993:
Roddy Doyle: Paddy Clarke Ha Ha Ha
Nederlandse vertaling: Paddy Clarke Ha Ha Ha

Nominaties:
Tibor Fischer: Under the Frog
Michael Ignatieff: Scar Tissue
David Malouf: Remembering Babylon
Caryl Phillips: Crossing the River
Carol Shields: The Stone Diaries

1992:
Michael Ondaatje: The English Patient
Nederlandse vertaling: De Engelse Patiënt
Barry Unsworth: Sacred Hunger

Nederlandse vertaling: Heilige Honger

Nominaties:
Christopher Hope: Serenity House
Patrick McCabe: The Butcher Boy
Ian McEwan: Black Dogs
Michčle Roberts: Daughters of the House

1991:
Ben Okri: The Famished Road
Nederlandse vertaling: De Hongerende Weg

Nominaties:
Martin Amis: Time's Arrow
Roddy Doyle: The Van
Rohinton Mistry: Such a Long Journey
Timothy Mo: The Redundancy of Courage
William Trevor: Reading Turgenev (from Two Lives)

1990:
A.S. Byatt: Possession
Nederlandse vertaling: Obsessie

Nominaties:
Beryl Bainbridge: An Awfully Big Adventure
Penelope Fitzgerald: The Gate of Angels
John McGahern: Amongst Women
Brian Moore: Lies of Silence
Mordecai Richler: Solomon Gursky Was Here

1989:
Kazuo Ishiguro: The Remains of the Day
Nederlandse vertaling: De Rest van de Dag

Nominaties:
Margaret Atwood: Cat's Eye
John Banville: The Book of Evidence
Sybille Bedford: Jigsaw
James Kelman: A Disaffection
Rose Tremain: Restoration

1988:
Peter Carey: Oscar and Lucinda
Nederlandse vertaling: Oscar en Lucinda

Nominaties:
Bruce Chatwin: Utz
Penelope Fitzgerald: The Beginning of Spring
David Lodge: Nice Work
Salman Rushdie: The Satanic Verses
Marina Warner: The Lost Father

1987:
Penelope Lively: Moon Tiger
Nederlandse vertaling: De Tijger van de Maan

Nominaties:
Chinua Achebe: Anthills of the Savannah
Peter Ackroyd: Chatterton
Nina Bawden: Circles of Deceit
Brian Moore: The Colour of Blood
Iris Murdoch: The Book and the Brotherhood

1986:
Kingsley Amis: The Old Devils
Nederlandse vertaling: Oude Reuzen

Nominaties:
Margaret Atwood: The Handmaid's Tale
Paul Bailey: Gabriel's Lament
Robertson Davies: What's Bred in the Bone
Kazuo Ishiguro: An Artist of the Floating World
Timothy Mo: An Insular Possession

1985:
Keri Hulme: The Bone People
Nederlandse vertaling: Kerewin

Nominaties:
Peter Carey: Illywhacker
J.L. Carr: The Battle of Pollocks Crossing
Doris Lessing: The Good Terrorist
Jan Morris: Last Letters from Hav
Iris Murdoch: The Good Apprentice

1984:
Anita Brookner: Hotel du Lac
Nederlandse vertaling: Hotel du Lac

Nominaties:
J.G. Ballard: Empire of the Sun
Julian Barnes: Flaubert's Parrot
Anita Desai: In Custody
Penelope Lively: According to Mark
David Lodge: Small World

1983:
J.M. Coetzee: Life & Times of Michael K
Nederlandse vertaling: Wereld en Wandel van Michael K

Nominaties:
Malcolm Bradbury: Rates of Exchange
John Fuller: Flying to Nowhere
Anita Mason: The Illusionist
Salman Rushdie: Shame
Graham Swift: Waterland

1982:
Thomas Keneally: Schindler's Ark
Nederlandse vertaling: Schindler's Lijst

Nominaties:
John Arden: Silence Among the Weapons
William Boyd: An Ice-Cream War
Lawrence Durrell: Constance or Solitary
Alice Thomas Ellis: The 27th Kingdom
Timothy Mo: Sour Sweet

1981:
Salman Rushdie: Midnight's Children
Nederlandse vertaling: Middernachtskinderen

Nominaties:
Molly Keane: Good Behaviour
Doris Lessing: The Sirian Experiments
Ian McEwan: The Comfort of Strangers
Ann Schlee: Rhine Journey
Muriel Spark: Loitering with Intent
D. M. Thomas: The White Hotel

1980:
William Golding: Rites of Passage
Nederlandse vertaling: Evennachtsriten

Nominaties:
Anthony Burgess: Earthly Powers
Anita Desai: Clear Light of Day
Alice Munro: The Beggar Maid
Julian O'Faolain: No Country for Young
Barry Unsworth: Pascali's Island
J.L. Carr: A Month in the Country

1979:
Penelope Fitzgerald: Offshore
Nederlandse vertaling: Voor de Kust

Nominaties:
Thomas Keneally: Confederates
V.S. Naipaul: A Bend in the River
Julian Rathbone: Joseph
Fay Weldon: Praxis

1978:
Iris Murdoch: The Sea, the Sea
Nederlandse vertaling: De Zee, De Zee

Nominaties:
Kingsley Amis: Jake's Thing
André Brink: Rumours of Rain
Penelope Fitzgerald: The Bookshop
Jane Gardam: God on the Rocks
Bernice Rubens: A Five-Year Sentence

1977:
Paul Scott: Staying On
Nederlandse vertaling:

Nominaties:
Paul Bailey: Peter Smart's Confessions
Caroline Blackwood: Great Granny Webster
Jennifer Johnston: Shadows on our Skin
Penelope Lively: The Road to Lichfield
Barbara Pym: Quartet in Autumn

1976:
David Storey: Saville
Nederlandse vertaling: 

Nominaties:
André Brink: An Instant in the Wind
R.C. Hutchinson: Rising
Brian Moore: The Doctor's Wife
Julian Rathbone: King Fisher Lives
William Trevor: The Children of Dynmouth

1975:
Ruth Prawer Jhabvala: Heat and Dust
Nederlandse vertaling: In Stof en Hitte

Nominaties:
Thomas Keneally: Gossip from the Forest

1974:
Nadine Gordimer: The Conservationist
Nederlandse vertaling: Een Dode Zwarte Man
Stanley Middleton: Holiday

Nederlandse vertaling:

Nominaties:
Kingsley Amis: Ending Up
Beryl Bainbridge: The Bottle Factory Outing
C.P. Snow: In Their Wisdom

1973:
J.G. Farrell: The Siege of Krishnapur
Nederlandse vertaling:

Nominaties:
Beryl Bainbridge: The Dressmaker
Elizabeth Mavor: The Green Equinox
Iris Murdoch: The Black Prince

1972:
John Berger: G
Nederlandse vertaling: G

Nominaties:
Susan Hill: The Bird of Night
Thomas Keneally: The Chant of Jimmie Blacksmith
David Storey: Pasmore

1971:
V.S. Naipaul: In a Free State
Nederlandse vertaling: Een Staat van Vrijheid

Nominaties:
Thomas Kilroy The Big Chapel
Doris Lessing: Briefing for a Descent into Hell
Mordecai Richler: St Urbain's Horseman
Derek Robinson: Goshawk Squadron
Elizabeth Taylor: Mrs Palfrey at the Claremont

1970:
Bernice Rubens: The Elected Member
Nederlandse vertaling: De Uitverkorene

Nominaties:
A.L. Barker: John Brown's Body
Elizabeth Bowen: Eva Trout
Iris Murdoch: Bruno's Dream
William Trevor: Mrs Eckdorf in O'Neill's Hotel

1969:
P.H. Newby: Something to Answer For
Nederlandse vertaling:

Nominaties:
Barry England: Figures in a Landscape
Nicholas Mosley: Impossible Object
Iris Murdoch: The Nice and the Good
Muriel Spark: The Public Image
G. M. Williams: From Scenes like These

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Terug naar boven